Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, wykonywanie regularnych przeglądów regałów to obowiązek właściciela magazynu. Zepsute lub uszkodzone regały mogą powodować poważne zagrożenia dla pracowników magazynu, a także dla składowanych na nich towarów. Cieszy fakt, że świadomość osób, które korzystają na co dzień z systemów regałowych, stale rośnie. Konieczność wykonywania okresowych przeglądów regałów staje się czymś naturalnym.
Jednak kto powinien wykonywać przegląd regałów? W przepisach prawnych nie jest wprost wskazane, kto może sprawić stan techniczny regałów. Jako przykład przytoczymy Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U.02.191.1596 zm. Dz.U.03.178.1745), okresowe kontrole powinny być przeprowadzane przez jednostki, które działają na podstawie odrębnych przepisów lub osoby upoważnione przez pracodawcę, które mają odpowiednie kwalifikacje. Zapis ten jest bardzo ogólny i nie definiuje jednoznacznie kompetencji osoby, która ma przeprowadzić przegląd. Przepisy te mówią nam raczej o konieczności przeprowadzania okresowych przeglądów regałów oraz pokazują, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie takiej kontroli. Natomiast Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.03.169.1650) systematyczne kontrole stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych w tym także regałów, ustalenie sposobów rejestracji nieprawidłowości i metod ich usuwania powinien zapewnić pracodawca. W tym rozporządzeniu również brakuje kluczowej informacji na temat uprawnień czy kwalifikacji, które powinna posiadać osoba sprawdzająca stan regałów.
Czy normy prawne są pomocne w zakresie wykonywania przeglądów regałów?
Ważną informacją jest to, iż stosowanie norm prawnych jest dobrowolne, jednak mają one istotne zastosowanie w praktyce. Normy krajowe mają na celu przede wszystkim zapewnienie ochrony życia, zdrowia, środowiska, a także interesu konsumentów oraz bezpieczeństwa pracy. Jeżeli chodzi o regały magazynowe, a w tym, w szczególności zasady prawidłowej obsługi regałów, rodzaje przeglądów regałów, metody i częstotliwość ich kontroli, definiuje to polska norma PL-EN 15635:2010. Niejednokrotnie w naszych artykułach wspominaliśmy już o tej normie. W tej normie znajdują się również zapisy, które nakładają na pracodawcę obowiązek wyznaczenia PERES (Person Responsible for Storage Equipment Safety), czyli osobę, która odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo urządzeń do składowania na terenie zakładu. Wyznaczona osoba (PERES) musi być świadoma charakteru działań przeprowadzanych w magazynie, a także związanego z nimi niebezpieczeństwa, które określone jest na podstawie ryzyka i środków zapobiegawczych, stosowanych w celu uniknięcia lub ograniczenie niebezpieczeństwa. Na osobie tej spoczywać będzie również obowiązek zadbania o bezpieczne warunki obsługi regałów, ustalenie niezbędnych szkoleń i przekazanie innym pracownikom formalne instrukcje w tym zakresie. To właśnie PERES zajmuje się ustaleniami częstotliwości i zakresem przeglądu regałów. Robi to na podstawie rodzaju magazynu, typu regałów oraz warunków ich obsługi.
Kto może być odpowiedzialny za przeglądy regałów?
Zgodnie z normą, którą przytaczaliśmy wcześniej, przeglądy regałów powinny być wykonywane przez wykwalifikowany personel własny, zewnętrznych specjalistów lub służby techniczne producenta regałów. Najważniejsze jest to by każdy przegląd regałów, zakończony był pisemnym raportem, który wskazywać będzie zakres i wyniki przeprowadzonej kontroli. Dobór osób, które wykonują przegląd regałów, powinien być kierowany rodzajem i charakterem kontroli. Jeśli są to oględziny tygodniowe lub wykonywane w regularnym okresie, warto wskazać do tego pracownika, który zajmuje się obsługą regałów lub inny równie kompetentny personel. Eksperckie przeglądy regałów powinny być wykonywane minimum raz na 12 miesięcy przez wykwalifikowane osoby. Takie osoby posiada w zespole Regal System. Nasi eksperci wykonują przeglądy regałów w całej Polsce z wielkimi sukcesami. Raport z przeglądów regałów wraz z obserwacjami i propozycjami powinny trafić do PRES.
Jakie uprawnienia powinien mieć ekspert wykonujący przeglądy regałów?
Według zaleceń normy PN-EN 15635 jest wprowadzenie stałego programu szkoleń dla osób, które wykonują przeglądy regałów oraz są odpowiedzialne za bezpieczeństwo magazynu. Szkolenia te mają na celu podniesienie kompetencji między innymi w zakresie: obowiązujących przepisów i norm branżowych, prowadzenia dokumentacji technicznej regałów, budowy regałów i stosowanego nazewnictwa oraz umiejętności czytania tablic znamionowych czy zasad bezpieczeństwa eksploatacji regałów.
Niezwykle jest to, żeby na szkoleniu oprócz teorii pojawiła się również praktyka. Wówczas mamy możliwość skonfrontowania nowo zdobytej wiedzy z doświadczeniem praktycznym. Praktyczna wiedza z zakresu przeglądu regałów jest niezwykle cenna dlatego szkolenia tego typu są niezwykle pożądane.
Zapraszamy Państwa do umówienia eksperckiego przeglądy regałów w Regal System!
Zamów ekspercki przegląd regałów już dziś!
Postaw na sprawdzonych specjalistów