Dokonywanie obowiązkowych okresowych przeglądów regałów, regulowane jest nie tylko przez polskie, ale też europejskie normy. Wiele osób zapomina jednak o konieczności przeprowadzania kontroli systemów regałowych. Nie zdają sobie oni sprawy z ryzyka i odpowiedzialności, jakie niesie za sobą zaniedbanie wykonywania okresowych przeglądów regałów.
Przegląd regałów pozwala na wykonanie działań prewencyjnych, które mają za zadanie eliminację lub maksymalne ograniczenie nakładów finansowych związanych z zakupem nowych systemów regałowych, kosztem regałów zniszczonych, a także zwiększenie bezpieczeństwa pracowników magazynu.
Najczęstsze uszkodzenia regałów magazynowych
Najczęstsze uszkodzenia regałów powstają w wyniku uderzeń wózkiem widłowym oraz poprzez niewłaściwe składowanie towarów, które może bezpośrednio przyczynić się do osłabienia konstrukcji regałowej, co wpłynie na zmniejszenie ich nośności i obniżenie bezpieczeństwa pracowników, a także składowanych towarów.
Podczas naszej pracy, najczęściej zauważamy poniższe nieprawidłowości:
- nie wykonywanie okresowych przeglądów regałów mimo wcześniejszych zaleceń
- niewystarczająca ilość lub brak tabliczek, które informują o maksymalnej dopuszczalnej nośności
- przekroczenie dopuszczalnego obciążenia, które prowadzi do uszkodzeń regałów magazynowych
- wyrywanie kotew regałów z posadzki
- zastawianie dróg komunikacyjnych między regałami
Powyższe uchybienia mogą mieć bardzo poważne skutki. Bardzo ważne jest to, żeby je odnajdywać i skutecznie eliminować oraz zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się.
Przeglądy regałów – dlaczego są tak ważne?
Bardzo ważne jest, żeby przegląd regałów wykonywać regularnie. Wyznaczony personel magazynu powinien regularnie sprawdzać stan regałów, wszelkie nieprawidłowości powinny być odnotowywane i niezwłocznie zgłaszane do pracodawcy. Bieżące kontrole powinny być wykonywane przez profesjonalne inspekcje, które zajmują się przeglądami regałów magazynowych.
- systemy wielopoziomowe
- pomosty magazynowe
- regały półkowe
- regały wspornikowe
- regały paletowe przepływowe
- regały paletowe przejezdne
- regały paletowe wjezdne
- regały paletowe rzędowe
Ekspercki przegląd regałów może być zdefiniowany w następujący sposób:
1)Grupa zielona
Są to niewielkie uszkodzenia, które wymagają okresowej kontroli
2) Grupa pomarańczowa
Poważne uszkodzenia, które wymagają pilnej reakcji
3) Grupa czerwona
Bardzo poważne uszkodzenia, które wymagają natychmiastowej reakcji
Przeglądy regałów, które wykonywane są na bieżąco, to inwestycja, która pozwoli nam na wczesne rozpoznanie uszkodzeń, ich eliminację lub maksymalne ograniczenie konsekwencji, jakie mogą przynieść. Wśród konsekwencji znaleźć możemy chociażby: zakup nowych regałów, uszkodzenie przechowywanych towarów, a także, co najważniejsze, uszczerbki na zdrowiu pracowników.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jasno mówi o tym, że to właśnie na pracodawcy spoczywa obowiązek systematycznych kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych oraz ustalania sposobów rejestracji nieprawidłowości i metod ich usuwania.
Wymóg dokonywania przeglądów okresowych regałów magazynowych jest regulowany przez normę EN 15 635:2008
Zgodnie z polskimi przepisami, danymi producenta oraz branżową normą FEM 10.2.04, profesjonalne przeglądy powinny odbywać się co najmniej raz do roku.
Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnych przeglądów regałów w Regal System.