Regały magazynowe są specjalnością w Regal System. Wiemy o nich wszystko i chcielibyśmy, żeby również przed naszymi klientami nie miały tajemnic.
Bez regałów magazyny nie mogłyby wykorzystywać swojego przeznaczenia, a składowanie towarów pozbawione byłoby logiki. Czy wiedziałeś o tym, że regały magazynowe mogą różnić się od siebie budową, przeznaczeniem, a nawet nazewnictwem?
Czym są regały magazynowe?
Regały magazynowe to wielopoziomowe konstrukcje, które umożliwiają składowanie towarów, w tym palet, drobnicy i dużych materiałów.
W naszym artykule odpowiemy przede wszystkim na pytania jak dobrze wybrać regały magazynowe, z czego są one wykonane, czym różnią się od siebie, jakimi przepisami są objęte konstrukcje regałowe oraz czym są przeglądy regałów.
Jak właściwie wybrać regał magazynowy?
Jak wspominaliśmy już wyżej, regały magazynowe różnią się od siebie. Właśnie dlatego przed ich zakupem należy dokładnie przemyśleć kilka czynników, które będą miały krytyczny wpływ na decyzję zakupową. Wybierając regały do swojego magazynu, zwróć uwagę na:
- wymiary konstrukcji regałowych – przyjmuje się, że standardowo regały magazynowe mają wymiar 610 mm x 1220 mm x 1820 mm. Urządzając magazyn, należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością i maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest dostosowanie wysokości regałów do możliwości magazynu. Często mamy do czynienia z magazynami, które posiadają niski strop oraz takimi, które są ogromnymi halami, które dają ogromną możliwość zagospodarowania swojej przestrzeni.
- liczbę półek i ich rozmieszczenie – ułożenie półek powinno pozwalać na ich maksymalne wykorzystanie. Nie mogą być one ani za niskie ani za wysokie.
- maksymalne obciążenie – jest to coś, o czym powinniśmy pomyśleć już na początku. Maksymalne obciążenie, które wskazane zostało przez producenta regału, nie może zostać przekroczone. Przeciążenia regału skutkują ich wygięciem, a nawet zniszczeniem.
- materiał, z którego wykonany jest regał – od materiału zależy udźwig całej konstrukcji. Regały magazynowe najczęściej wykonywane są ze stali, która jest niezwykle solidna i odporna na wszelkie uszkodzenia. Popularne jest też aluminium, ponieważ jest dużo lżejsze niż stal, ale wciąż niezwykle stabilne i dosyć wytrzymałe. Często wykorzystujemy również polipropylen, który używamy do wykonywania półek. Jest to materiał wytrzymały, łatwy w czyszczeniu oraz trwały.
Podczas wyboru regałów magazynowych, warto zwrócić uwagę również na sposób ich montażu. W Regal System mają Państwo możliwość skorzystania z profesjonalnego montażu regałów magazynowych.
Rodzaje regałów magazynowych
Podstawowo wyróżniamy dwie podstawowe kategorie regałów magazynowych – statyczne i dynamiczne.
Regały statyczne
Regały statyczne inaczej nazywane są stałymi. Są to konstrukcje, które najczęściej wykorzystuje się w każdego rodzaju magazynach. Ich nazwa wzięła się od tego, że ich konstrukcja nie zmienia swojego położenia, a regały są przymocowane na stałe – zazwyczaj do ściany lub podłoża.
Wśród regałów statycznych możemy wyróżnić:
- regały ramowe – ich konstrukcja to powtarzający się układ ramowy, który zbudowany jest ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych połączonych stężeniami,
- regały paletowe – często nazywane są regałami wysokiego składowania. Wykorzystywane są do składowania ładunków umieszczonych na paletach. Zbudowane są z trawersów. Zastosowanie znajdują w wysokich magazynach i halach, gdzie towary składowane są nawet na wysokości kilkunastu metrów.
- regały półkowe – wykorzystuje się je do składowania towarów o mniejszych rozmiarach.
- regały wspornikowe – są niezwykle proste w montażu. Można je wykorzystać zarówno w magazynach jak i na zewnątrz. Ich budowa bardzo różni się od konstrukcji regałów paletowych i półkowych, ponieważ opiera się jedynie na pojedynczych słupach i zamocowanych do nich poziomych wspornikach. Regały wspornikowe wykorzystuje się przy składowaniu pionowym, czyli na przykład przy składowaniu desek czy prętów.
Regały dynamiczne
Kolejna grupa regałów to regały dynamiczne. Nazywa się je również przesuwnymi lub przejezdnymi. Regały dynamiczne różnią się od statycznych tym, że w swojej konstrukcji posiadają element jezdny, który pozwala im się poruszać (najczęściej po specjalnie przystosowanych do tego szynach).
Do regałów dynamicznych zaliczyć można:
- regały przepływowe – nowoczesne i wygodne rozwiązanie. Polecane szczególnie dla magazynów spożywczych czy farmaceutycznych. Można ich użyć wszędzie tam, gdzie składuje się ładunki z ograniczoną datą ważności. W regałach przepływowych, towary przemieszczają się za pomocą zamontowanych w modułach rolek.
- regały wjezdne – dzięki nim można optymalnie wykorzystać przestrzeń w magazynie. Pozwalają one na zminimalizowanie dróg transportowych. Stosuje się je w magazynach, w których składowany jest tylko jeden rodzaj towarów.
- regały przesuwne – wybierane są do magazynów, gdzie składuje się różne towary. Regały przesuwne oferują bardzo łatwy dostęp do składowanych towarów.
Regały dynamiczne zazwyczaj wykorzystuje się w małych przestrzeniach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie.
Regały magazynowe a przepisy
Zarówno regały magazynowe jak ich stan techniczny, są objęte konkretnymi przepisami prawnymi. Wyróżniamy w nich przede wszystkim:
- art. 207 Kodeksu Pracy, w którym mowa jest o zapewnieniu przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy
- art. 2015 Kodeksu Pracy dotyczący wykorzystania urządzeń oraz maszyn w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracownikom
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w którym mowa o realnej ocenie ryzyka w miejscu pracy (w naszym konkretnym przypadku w magazynie), przestrzeganiu stałych kontroli stanu technicznego sprzętu i urządzeń oraz bezpośrednio, co dotyczy regałów magazynowych – zapewnieniu odpowiedniej, wytrzymałej konstrukcji regałów, która będzie zabezpieczona w odpowiedni sposób przed ich przewróceniem. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom magazynu poprzez właściwe zarządzanie sprzętem i urządzeniami. W tym celu należy robić regularne przeglądy regałów!
Przeglądy regałów magazynowych – czy są ważne?
Obowizkiem właściciela magazynu jest dbanie o właściwy stan techniczny wszystkich urządzeń i elementów znajdujących się w magazynie. Brak wykonywania okresowych przeglądów regałów może wpływać na bezpieczeństwo pracowników magazynu, a także składowanych w nim towarów.
Więcej o przeglądach regałów dowiesz się tutaj.
Regały magazynowe – podsumowanie
W naszym artykule omówiliśmy kilka ważnych aspektów związanych z regałami magazynowymi. Poznali Państwo rodzaje regałów magazynowych, ich zastosowanie, a także dowiedzieli się o przeglądach regałów i odpowiednich przepisach.
Jeżeli szukacie Państwo regałów magazynowych do swojego magazynu lub poszukujecie eksperta do wykonania przeglądu regałów, zapraszamy do kontaktu!